Najlepsze ćwiczenia, po których Twoja autoprezentacja będzie zdecydowanie na wyższym poziomie to zapisywanie wcześniejszych wypowiedzi, nauka tekstów na pamięć, powtarzanie materiału na głos, a następnie treningi przed lustrem, praca z kamerą, analiza nagrań na dyktafon oraz oczywiście pozyskiwanie wiedzy z książek, a najskuteczniejsze (choć na pewno nie najtańsze) będą szkolenia indywidualne z autoprezentacji z prywatnym trenerem wystąpień publicznych.

Zapisuj swoje myśli

Jesteś przed ważnym spotkaniem lub prezentacją. Ciągle powtarzasz w głowie myśli uznając, że masz opanowane przemówienie. Jednak czy jest tak naprawdę? Warto zapisywać swoje myśli, porządkować je, a po chwili Twoje wystąpienie będzie praktycznie gotowe. Ponadto często popełnianym błędem jest niedoszacowanie potrzebnego czasu na przedstawienie tematu. Dlatego, kiedy już uporządkujesz pisemnie swoje przemyślenia przeczytaj całość na głos z użyciem stopera. Czytaj spokojnie, z odpowiednią intonacją. W wielu przypadkach przewidywany czas będzie niewystarczający na przekazanie całości materiału. Takie proste ćwiczenie pokaże Ci ile czasu potrzebujesz aby spokojnie opowiedzieć temat.

Ucz się tekstów (Powtarzaj materiał na głos)

Uporządkowaną wypowiedź warto przeczytać wielokrotnie, aż wejdzie Ci w krew i zaczniesz mówić bez kartki. Nie rób tego w myślach, ponieważ to w jaki sposób „mówisz w głowie”  nie musi być kompatybilne w realnym wydźwiękiem Twoich słów. Jeżeli czujesz coraz lepsze przygotowanie, wówczas spróbuj mówić tylko co jakiś czas patrząc w tekst. Najpierw spójrz na pierwsze linijki, zapamiętaj i powiedz patrząc w swoje w dal lub swoje odbicie w lustrze.

Zasada jest prosta, im więcej czasu utrzymujesz kontakt wzrokowy z widownią, tym lepiej. Słuchacze lubią mówców, którzy najlepiej gdy mówią bez kartki, ewentualnie spoglądają na nią tylko od czasu do czasu. Nie inaczej jest z osobami czytającymi swoją własną prezentację power point. To naprawdę słabo wygląda i nie jest dużo lepsze od tego, że czytasz kartki. Świadczy o słabym przygotowaniu, a najgorsze kiedy prezenter musi przełączyć sobie slajd aby w ogóle wiedzieć o czym dalej mówić. Porażka.

Trenuj przed lustrem

Oczywiście możesz uczyć się tekstu od razu przed lustrem, choć zdaję sobie sprawę z faktu, że wiele osób nie chce się oglądać równocześnie popełniając masę błędów, myląc się ciągle, patrząc w tekst. Niemniej jeżeli dasz radę to od razu rozpocznij ćwiczenia patrząc na swoje odbicie. Przede wszystkim zwróć uwagę na to czy stoisz prosto i jak wygląda Twoja sylwetka. Czy nie stroisz dziwnych min? Czy używasz jakiś gestów? Czy poruszasz się? Czy stoisz jak kołek? To wszystko ma znaczenie w odbiorze Twojej osoby w trakcie prezentacji.

Słuchaj swoich nagrań

Warto jest nagrać swoją prezentację na dyktafon. Odsłuchaj wypowiedź i zwróć uwagę na kilka elementów:

Z każdym kolejnym nagraniem postaraj się mówić ciekawiej, wyraźniej, z różnorodnym tempem (podkreślając ważne informacje), unikając mało atrakcyjnych przerywników np. yyy.

Pracuj z kamerą

Obecnie każdy z nas ma telefon  z aparatem, to spokojnie wystarczy aby nagrać swoje wystąpienie. Warto zrzucić takie nagranie choćby na komputer aby zobaczyć siebie na „większym ekranie” 😉 I nie chodzi tutaj o nadmierny zachwyt, lecz łatwiej jest wyłapać własne błędy, kiedy obserwujemy siebie na trochę większym wyświetlaczu. Warto zwrócić uwagę na Twoją postawę, pod drugie czy nie wykonujesz jakiś zbędnych ruchów ciałem. Masa osób „giba” się, przestępuje z nogi na nogę, buja się na boki itd. Podczas prezentacji przed lustrem możesz wszystkiego nie wyłapać, a nagranie video daje spore możliwości analizy.

Korzystaj z indywidualnych treningów z autoprezentacji

Poza faktem, że jesteś w stanie nauczyć się wielu nowych technik, to jeżeli zapłacisz za coś pieniądze, to istnieje większe prawdopodobieństwo przyłożenia się do ćwiczeń z autoprezentacji. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że mało kto jest w stanie sumiennie trenować wystąpienia przy zachowaniu względnego obiektywizmu. Własne oceny często są przesadzone w negatywną lub pozytywną stronę. Warto skonsultować swoje wystąpienie z zewnętrznym doradcą.

Trener autoprezentacji podpowie masę nowych technik, ale co najważniejsze spojrzy na wystąpienie niezależnie poprawiając Twoje braki, ucząc Ciebie nowych zachowań, które możesz wykorzystać w każdej kolejnej prezentacji.

Jeżeli masz ochotę przećwiczyć powyższe techniki w praktyce zapraszam na osobiste konsultacje. W zależności od Twoich wymagań i aktualnych potrzeb wybierz opcję indywidualną, szkolenie zamknięte lub warsztaty

Masz wątpliwości, pytania? Chcesz przedyskutować opcje urozmaicenia Twoich wystąpień?

Zamów bezpłatną konsultację! tel: 664 443 584