Jak wybrać studia, kurs lub szkolenie?

Zgodnie z tendencjami panującymi na rynku amerykańskim, również w Polsce dochodzi do nieustannego zwiększania ilości różnorodnych form edukacyjnych. Rozpoczynając od początkowych etapów kształcenia, po przez wybór studiów, aż na szkoleniach i kursach specjalistycznych kończąc.

Jak poradzić sobie bogatą ofertą? Co wybrać i czym się kierować?

Niezwykle przydatne jest użycie podstawowych narzędzi coachingowych, które pozwolą na zbadanie Twoich potrzeb, sprecyzowanie celu i pożądanego efektu oraz sprawdzenie, jakie zasoby są Ci niezbędnie potrzebne…

Zastanów się w czym się realizujesz i jakie kompetencje chcesz rozwijać?

Istnieją zajęcia, które przynoszą nam pełne zadowolenie. Mimo wysiłku jakiego wymagają potrafią dać wypoczynek, wytchnienie. Często nie tylko realizujemy się w nich, ale również środowisko zewnętrzne dostrzega nasze wyjątkowe zdolności, łatwość w posługiwaniu się daną umiejętnością… bywamy chwaleni i doceniani. Pomyśl, co sprawia Ci przyjemność i w jakich zadaniach szczególnie dobrze sobie radzisz? Zastanów się, czego możesz nauczyć się więcej aby być na jeszcze wyższym poziomie?

Dowiedz się na co obecnie jest zapotrzebowanie na rynku? Jakie zawody i umiejętności będą pożądane w przyszłości?

Zweryfikuj obecne tendencje rynkowe. Przejrzyj najważniejsze badania oraz poczytaj fachową prasę, portale i fora. Z łatwością odnajdziesz wywiady z przedsiębiorcami, HR – owcami, którzy jasno określają jakich specjalistów potrzebują. Bardzo często mówią o kompetencjach miękkich i twardych przydatnych w pracy indywidualnej i zespołowej. Odnieś się do pierwszego pytania i zastanów się, jak chcesz połączyć przyjemne z pożądanym?

Zastanów się co jest Ci tak naprawdę potrzebne?

  1. Brakuje mi uprawnień („papierka”) do wykonywania zawodu.
  2. Chcę zdobyć pierwszy/nowy zawód
  3. Chcę odnowić/rozszerzyć moje kompetencje
  4. Chcę czegoś nowego.

– Posiadasz wiedzę w danej dziedzinie, jesteś praktykiem świetnie wykonującym swój zawód, bądź posiadasz tradycje rodzinne (wielopokoleniowe przekazywanie umiejętności itp.). W takim wypadku pojawia się aspekt prawny lub uznaniowy. Mimo zdolności potrzebujesz formalnych uprawnień do wykonywania zawodu, które może również wiązać się z pewnym uznaniem środowiska. Należy pamiętać, że będąc specjalistą, osobą doświadczoną możesz spotkać prowadzących, którzy będą poniżej Twojego poziomu. Mimo pojawiania się wewnętrznej niezgody, warto zachować znaczą część uwag dla siebie, aby nie rozbijać zajęć i nie męczyć kolegów z grupy. Bywa to bardzo trudne ale warto potraktować to, jako naukę dla siebie i/lub trening udzielania konstruktywnego feedbacku.

– Chcę zdobyć pierwszy/nowy zawód. W tym punkcie wybrałbym znacznie lepszą ofertę pod względem zawartości merytorycznej, praktyki oraz wysokokwalifikowanej kadry, która potrafi wyłuskać kluczowe informacje, dane, umiejętności – niezbędne dla osoby uczącej się zawodu, które należy zrozumieć, opanować, wytrenować. Tym samym wejdziesz na rynek z odpowiednimi zasobami i uznawanym dyplomem.

– Podobnie w przypadku chęci rozszerzenia lub odnowienia własnej wiedzy. Edukacja nigdy nie jest procesem skończonym. Zawsze istnieją nowe techniki, metody, podejścia, które warto poznać. Czasem informacja zwrotna od kompetentnego trenera może wywindować stare zdolności na znacznie wyższy poziom, albo dać „pstryczka” i trochę uderzyć w nasze ego. Warto weryfikować własne zdolności, podważać kompetencje, aby nie spocząć na laurach i dążyć do ciągłego rozwoju. Równocześnie możliwość spotkania ludzi zainteresowanych podobną tematyką daje świetną okazję do nawiązania nowych kontaktów, zweryfikowania własnej oferty i/lub ekspansji biznesowej z nowymi ludźmi.

– Są również osoby, które mają wolny czas, potrzebują oderwania od obowiązków lub poszukują jakiegoś miejsca do zagospodarowania własnego potencjału. Z wielką przyjemnością obserwuję ludzi, którzy „nic nie muszą”, lecz chcą spotkań, nowej wiedzy, podejmują wysiłek, aby rozwijać się „dla siebie”. Zwłaszcza cieszy jeśli są to osoby w średnim wielu lub seniorzy – ludzie wspaniali, o otwartych umysłach, poszukujący…

Ile mam pieniędzy?

Koszty to jeden z istotniejszych czynników. Wśród najdroższych w Polsce można wymienić studia MBA (od 20 nawet do 60 tys. zł). Istnieją oferty tańsze, bardziej dostępne, których jakość nie musi być niższa. Należy pamiętać, że również płacimy za warunki lokalowe, catering, modę. Podobnie do ogólnego kosztu studiów trzeba doliczyć dodatkowe koszty: dojazd, nocleg, wyżywienie. W tym wypadku należałoby znaleźć złoty środek pomiędzy potrzebami, pożądaną kadrą kształcącą, wymaganymi uprawieniami, sumą kosztów dodatkowych a zasobami własnej kieszeni.

Dowiedz się jakie jednostki są w stanie zapewnić Ci odpowiednie kształcenie?

  1. Szkoła
  2. Studia inż./lic/mgr/podyplomowe
  3. Szkolnie/kurs

Studia są jednym z istotniejszych etapów edukacyjnych, jednak jak pokazują badania, niewiele osób jest zadowolonych ze swojego wyboru, równie niewielka część pracuje później w wyuczonym zawodzie. Wybierając ten model kształcenia poświęć więcej czasu na analizę wcześniejszych pytań. Między innymi dlatego, że studia zajmą znacznie więcej czasu, wkładu finansowego, zaangażowania. Podobnie jest z podjęciem nauki w szkołach. Warto prześledzić programy studiów i szkół, poznać „sylwetę absolwenta” oraz dowiedzieć się, jakie uzyskasz kompetencje formalne, zawód, tytuł. Obecnie rośnie lista studiów podyplomowych. Jednak zaledwie część daje prawo do wykonywania nowego zawodu itd. Dla przykładu, jeśli skończysz podyplomówkę z „psychologii biznesu” nie będziesz psychologiem. Rzecz jasna, że możesz poznać interesujące narzędzia, metody pracy, jednak ich wartość formalna jest wątpliwa. Inaczej jest w przypadku studiów podyplomowych, których wymagania programowe warunkują ustawy i rozporządzenia, tak jak w przypadku 3 – semestralnego przygotowania pedagogicznego, dającego prawo do nauki w szkołach itp.

Potrzebując wzrostu określonych kompetencji polecałbym raczej szkolenia specjalistyczne, doradztwo lub coaching. W przypadku dwóch pierwszych form trener, szkoleniowiec, może przygotować dla Ciebie zawężony program dostosowany do Twoich wymagań, jednak nie każdego na to stać. Związane jest to ze znacznymi kosztami przewyższających często kilkaset złotych za godzinę pracy. Inną opcją jest dołączenie do większych grup szkoleniowych, jednak nie można tu liczyć na pełną indywidualizację przekazu, choć nie jest to niemożliwe. Kiedy pracuję z grupami około 10 osób jestem w stanie przeprowadzić wstępne wywiady i ankiety, aby spersonalizować przekaz oraz dostosować ćwiczenia do konkretnych potrzeb rozwojowych moich klientów (sytuacja jest łatwiejsza, gdy grupa jest zorganizowana lub to jedna firma zamawia określone szkolenie).

Z kolei coaching jest jedną z najbardziej zindywidualizowanych form katalizowania osobistego potencjału, jednak nie każda osoba jest gotowa na tak pogłębioną pracę nad samym sobą. W przypadku kursów i szkoleń warto dokonać analizy programów, poszczególnych modułów, sposobu pracy (wykłady, warsztaty, zajęcia terenowe itd.). Warto porównać pomiędzy ofertami różnych firm, kadrą, poszukać opinii lub poprosić o rekomendacje. Kontakt z absolwentami lub bieżącymi klientami może pomóc w dokonaniu wyboru. Z kolei sesje coachingowe powinna poprzedzać rozmowa telefoniczna lub na skype, czasem ankieta badająca potrzeby. Najlepsza jest tzw. sesja zerowa pozwalająca na spotkanie z coachem, który powinien scharakteryzować podstawy metodyki coachingowej, systemu własnej pracy, potwierdzić własne kompetencje. Stanowi to często pierwszy etap badania potrzeb, tworzenia relacji, budowy wzajemnego zaufania, ustalania warunków kontraktowych.

Ile mam czasu?

Wybierając typowe studia należy mieć świadomość, że pochłoną one znaczną ilość czasu, zaangażowania. Inaczej jest ze studiami podyplomowymi lub kursami czy szkoleniami. Jednak w życiu zdarzają się sytuacje, że pracodawca daje ultimatum (musisz, jak najszybciej uzupełnić wykształcenie) lub tylko i wyłącznie teraz możesz dostać dofinansowanie, później ta szansa może się nie zdarzyć. Stąd zarówno okres na podjęcie decyzji jest minimalny, jak i czas na ukończenie danej formy kształcenia bywa ograniczony. Nie można też zapominać, że zajęcia odbywają się z różnym stopniem natężenia.

Osobiście mogę polecić częstsze, a krótsze zjazdy, szkolenia, spotkania doradcze itp. Nauka wymaga pewnego przetrawienia informacji, praktykowania, osobistej weryfikacji. Wielokrotnie zdarza się, że uczestnicy moich otwartych szkoleń korzystają później z indywidualnej współpracy, gdyż zależy im na pozyskaniu szczegółowej wiedzy i umiejętności dostosowanej do wymagań konkretnej działki i zawodu.

Podsumowanie

Podsumowanie tekstu można zawrzeć w kilku punktach. Jeśli wybierzesz formę edukacyjną, która odpowiada Twoim zdolnościom i aspiracjom; jest pożądana na rynku; stać Cię na nią; masz na nią czas; będzie odpowiadała Ci kadra; warunki lokalowe spełnią Twoje wymagania; uzyskasz pożądany wzrost zdolności i/lub potwierdzenie nowych kompetencji; ostatecznie zapewni Ci poprawę sytuacji finansowej i/lub umożliwi realizację innych ważnych potrzeb to zapewne będzie to dobry wybór!