Najlepiej zacząć prezentację od uśmiechu, otwartej postawy ciała, nawiązania kontaktu wzrokowego z salą. Mówiąc krótko warto zrobić dobre wrażenie już na początku. Oczywiście mówimy tutaj o pewnych aspektach mowy niewerbalnej, które zapewnią nam dobry początek w trakcie wystąpień publicznych. Natomiast w przeciwieństwie do innych autorów nie uważam, żeby rozpoczęcie od „Dzień dobry”, „Nazywam się Jan Kowalski” było jakimś błędem. Pytanie co powiesz w dalszej kolejności? Co zrobisz aby działać lepiej na ludzi?

Jak zacząć wystąpienie?

Warto zacząć wystąpienie z wysokiej półki. Celem dobrego wstępu prezentacji jest zaciekawienie odbiorców, pobudzenie ich emocji, sprawienie aby oczekiwali na pojawiające się informacje. Początek wystąpienia stanowi integralną cześć wielkiej trójcy, do której należy wstęp, rozwinięcie i zakończenie, dlatego zwłaszcza pierwszemu elementowi należy poświęcić więcej czasu.

Sposobów na rozpoczęcie jest wiele, jednak z mojej perspektywy najlepiej jest uprzedzić, o czym ciekawym za chwilę powiesz. Czego ludzie mogą dowiedzieć się z Twojej prezentacji? Jak i gdzie mogą ją wykorzystać? Co będzie szczególnie ważne? Dlaczego im o tym chcesz powiedzieć? Kluczem powinna być po pierwsze użyteczność dla  odbiorców. Posłużmy się przykładem osób rozpoczynających swoją przygodę z wynajmem nieruchomości.

Przykład: Wiem, że chcielibyście Państwo dowiedzieć się, jak uniknąć problemów podczas wynajmu kawalerki. Dlatego opowiem, jakich kryteriów powinniście przestrzegać szukając lokatorów. Pokaże Wam jak skonstruować świetną umowę. Dowiecie się, jakie zasady trzeba przekazać nowym najemcom w momencie podpisania umowy. To wszystko sprawi, że będziecie dobrze zabezpieczeni i przygotowani na sytuacje kryzysowe (tak, o nich też opowiem). A co najważniejsze wyjdziecie ze spotkania z gotową umową!

Przykład: Myślę, że wielu z Was, podobnie jak ja, rozmyślało godzinami, jak uporać się z kredytem na nieruchomość. Niezależnie czy poszukujecie własnego azylu czy nieruchomości pod wynajem, dziś powiem Wam na co uważać. Dowiecie się, jakie kruczki prawne czyhają na nieświadomych inwestorów. Opowiem o kilkunastu elementach, które składają się na rzeczywisty koszt kredytu. Gdzie szukać oszczędności? Czy rzeczywiście na rynku istnieją promocyjne kredyty czy to tylko puste hasła? Po dzisiejszym spotkaniu będziecie mieli zdecydowanie większą świadomość i myślę, że zaoszczędzicie dużo pieniędzy!

Przykład:  „Mam zaszczyt być tu z wami na uroczystości wręczenia dyplomów jednego z najlepszych uniwersytetów na świecie. Prawdę mówiąc, nigdy nie skończyłem uniwerku i dzisiejsza uroczystość to najbliżej jak udało mi się zbliżyć do dyplomu. Dzisiaj chciałbym opowiedzieć wam trzy historie z mojego życia, to wszystko. Nic wielkiego, to tylko trzy historie. (…)”. Steve Jobs – wystąpienie na Uniwersytecie Stanford, 12 czerwca 2005 roku.

Oczywiście, tutaj można byłoby powiedzieć, że porównywanie się do tak znanej osoby nie jest korzystne, bo cokolwiek by nie powiedział, to i tak raczej wzbudzi zainteresowanie. Natomiast w trakcie jednej z konferencji usłyszałem świetny żart młodej doktorantki zajmującej się rachunkowością. Nie oceniając cudzych zainteresowań, ale dla przeciętnego odbiorcy temat nie jest porywający. Jednak zastosowany żart, dal świetny rezultat – cała sala parsknęła śmiechem a prelegentka osiągnęła wysoki wynik w głosowaniu na najlepszą prezentację. Zapadała w moją pamięć i o mocy anegdoty, humoru i śmiechu świadczy fakt, że minęło tyle lat, a ja nadal pamiętam tę sytuację. Tylko moją małą osobistą satysfakcją jest wygranie tego konkursu 😉 ale nikt nie wiedział, że zawodowo zajmuję się tematem.

Podsumowując. Chcesz dobrze zacząć prezentację?

Zadbaj o jak najlepsze pierwsze wrażenie. Wyjdź do ludzi pewnie, z uśmiechem, zaangażowaniem, otwartością. Rozpocznij z humorem, może jakąś krótką anegdotą. Powiedz krótko, czego dowiedzą się od Ciebie ludzie, jak skorzystają na wysłuchaniu Ciebie, z czym wyjdą po Twojej prezentacji.  Dzięki temu słuchacze poczują Twoją energię, zainteresowanie tematem i chęć poświęcenia Tobie własnej uwagi!

Jeżeli masz ochotę przećwiczyć powyższe techniki w praktyce zapraszam na osobiste konsultacje. W zależności od Twoich wymagań i aktualnych potrzeb wybierz opcję indywidualną, szkolenie zamknięte lub warsztaty otwarte w mikro grupie!

Masz wątpliwości, pytania? Chcesz przedyskutować opcje urozmaicenia Twoich wystąpień?