Obecnie można odczuć dużą modę na wykłady motywacyjne i szkolenia grupowe. Facebookowe posty i agresywny mailing nieustannie przypomina o wielkich konferencjach, seminariach i galach. Jednak większość komentatorów jest zgodna, iż poza ich niewątpliwymi walorami energetycznymi i networkingowymi trudno mówić o rzeczywistym i efektywnym treningu konkretnych kompetencji.  Również z moich doświadczeń wynika, że istnieje spora grupa klientów, którzy zamiast masowych show wybierają intensywną pracę z trenerem w zaciszu sali szkoleniowej. Można powiedzieć, że preferują naukę w starym stylu – z kompetentnym szkoleniowcem, doradcą czy mentorem.

Dlaczego mam wybrać trening indywidualny a nie pracę w grupie?

  1. Czas i łatwy dostęp. W przypadku szkoleń grupowych częstą przeszkodą bywa termin, który musi odpowiadać całej grupie. Podczas treningów indywidualnych możesz wybrać czas, miejsce oraz formę szkolenia. Jeżeli masz wolne dwie godziny w trakcie pracy trener może pojawić się u Ciebie w firmie. W grę często wchodzą popołudnia, wieczory lub weekendy. Niejednokrotnie możesz skonsultować się telefonicznie, mailowo lub przejść pełną sesje on-line.
  2. Prawdziwa indywidualizacja treningu. Osobiście nigdy nie uczestniczyłem w szkoleniu otwartym, które w stu procentach trafiałoby w moje potrzeby i oczekiwania. W treningach indywidualnych istnieje możliwość pełnego wyboru treści, rodzaju ćwiczeń i metod pracy. Po pierwsze trener może dostosować ćwiczenia i ich kontekst do Twojej obecnej sytuacji, konkretnych wyzwań z jakimi spotkasz się „jutro”.
  3. Poufność współpracy i bezpieczeństwo. Dla wielu klientów aspektem niezwykle istotnym jest poufność współpracy. Szczególnie ważne bywa to dla moich klientów politycznych oraz biznesowych szczebla menadżerskiego i zarządzającego, którzy unikają rozgłosu, towarzystwa czy świadomości otoczenia o fakcie, iż trenują własne kompetencje. Rzeczą ważną jest również wspomniana wcześniej elastyczność, terminów i form współpracy, której nigdy nie da szkolenie w większych grupach.

Po ilu spotkaniach zobaczę efekty?

To chyba najczęstsze pytanie klientów, którzy zastanawiają się nad pracą indywidualną. Odpowiedź jest prosta. Zawsze po pierwszym spotkaniu pojawia się progres! Jednak często trudno mówić o natychmiastowych umiejętnościach, lecz po pierwsze wzrasta świadomość mocnych i słabych stron. Wiele razy po pierwszym warsztacie i pracy z kamerą klienci rewidowali swoje przekonania i zmieniali zdanie na temat najbardziej palących potrzeb i kierunków zmian własnego wizerunku. Każde kolejne spotkanie pozwala na przyswojenie nowej wiedzy, nieustające ćwiczenia, aż po pełne opanowanie nowych umiejętności.  Z moich doświadczeń wynika, że najlepsze efekty przynosiły cykle 7 – 10 spotkań prowadzone w odstępach 1-3 tygodni. Niemniej zdarzają się osoby, którym wystarczy 4-5 konsultacji do osiągnięcia określonego celu wizerunkowego.

Dlaczego tak „drogo”?

Wybierasz jedną z najefektywniejszych form nauki. Podobnie jak w trakcie korepetycji szkolnych nauczyciel, tak i trener poświęca maksimum uwagi i czasu tylko Tobie. Tym samym przelicznik czasu i możliwego zarobku daje Ci olbrzymi zysk, jednak musi również wynagradzać pracę Twojego doradcy.  W szkoleniu grupowym dzielisz się czasem, treningiem i pieniędzmi z innymi. W pracy indywidualnej uzyskujesz pełny pakiet korzyści, jednak analogicznie za każdą korzyść zapłacisz odrobinę więcej.

Jak obniżyć cenę współpracy indywidualnej?

Istnieje jednak kilka opcji, które pozwalają na obniżenie ceny. Po pierwsze warto zamówić szkolenie z wyprzedzeniem. Jeżeli trener ma napięty grafik, to wcześniejsza deklaracja pozwoli na zaproponowanie dogodniejszej ceny. Po drugie pakiety spotkań płatne z góry mogą być znacznie tańsze. Po trzecie cenę często warunkują wysokie wymagania lokalowe. Jeżeli wybierzemy samodzielny dojazd do trenera lub szkolenia on-line np. przez Skype ograniczy to koszty po obu stronach. Czwarty argument odnosi się do kwestii poleceń. Jeżeli rekomendujesz skutecznego doradcę znajomym, współpracownikom, zapewne możesz liczyć na niższe ceny dla siebie lub nawet procentowy udział w zysku. Po piąte i w mojej ocenie najważniejsze – naprawdę wykorzystuj czas szkolenia, a zwłaszcza najbliższy okres po jego zakończeniu na intensywny trening i praktykę poznanych umiejętności. To nie typowa szkoła. Inwestujesz w siebie, więc jeśli się bardziej przykładasz otrzymujesz szybszy progres i  potrzebujesz mniej sesji!

Gdzie i kogo szukać do współpracy?

Przede wszystkim należy kierować uwagę na osoby specjalizujące się w treningach indywidualnych. Trenerka masowa to zupełnie inna praca niż intensywny trening face to face. Twój indywidualny doradca powinien również posiadać poważny zasób wiedzy, doświadczeń, który może Ci przekazać. Po szkoleniu grupowym znaczny procent uczestników korzysta z moich porad indywidualnych, gdyż oczekują precyzyjnego feedbacku oraz rozwinięcia szczególnie istotnych tematów. Dlatego jeżeli spotykasz dobrego trenera warto zapytać, czy udziela również indywidualnych konsultacji.

W swojej pracy oferuję każdą z propozycji ofertowych w wersji indywidualnej. Kliknij i zobacz w czym mogę Ci pomóc:

– kreowanie wizerunku biznesowego,politycznego i prywatnego

– indywidualne szkolenia autoprezentacyjne

– szkolenia dla polityków i partii politycznych

– indywidaulne doradztwo z marketingu politycznego i prowadzenie kampanii wyborczych

oraz indywidualne sesje coachingowe

jeżeli masz pytania pisz śmiało lub dzwoń!