Wystąpienia publiczne to chyba jedna z najmniej lubianych aktywności społecznych. Przynajmniej tak mówią moi klienci. Trudno się temu dziwić, jeżeli system edukacji w Polsce zupełnie pomija umiejętność publicznego występowania. Nie wliczając recytacji wierszy lub egzaminów ustnych, to w podstawach programowych brakuje przedmiotów zajmujących się komunikacją i zdolnościami prezentacyjnymi. Więcej można o tym dowiedzieć się na części kierunków społecznych oraz szkoleniach. Jednak jak podpowiada logika, to stanowczo za późno, gdyż do wieku 20 lat utrwala się wiele negatywnych umiejętności, przyzwyczajeń, a co najgorsze strachu przez publicznym występowaniem.

Kiedy występujemy publicznie?

Odpowiedź jest prosta – cały czas. Niezależnie czy jesteś w sklepie, rozmawiasz z kolegami w pracy lub szefem, idziesz na rozmowę kwalifikacyjną czy masz prelekcję przed 500 słuchaczami – pokazujesz się, mówisz, więc występujesz publicznie. Oczywiście kontekst wypowiedzi, jej forma i charakter odbiorców może się zmieniać, jednak jeżeli spotykasz się z ludźmi, to oznacza, że już jesteś zmuszony/a do publicznego występowania i podlegasz natychmiastowej ocenie.

Podstawowe formy wystąpień publicznych

Podstawową formą jest oczywiście zwykła rozmowa. Rozpoczynając od spotkania w przysłowiowym sklepie, ze znajomymi, rodziną (często niezwykle stresogenne bywają wypowiedzi, podziękowania i toasty w trakcie większych imprez). Kolejne związane są z obecnością w urzędach, kiedy musimy opisać i rozwiązać pewien problem. Dalej znajdują się wypowiedzi w ramach wykonywanego zawodu (rozmowa rekrutacyjna, prezentacje przed przełożonymi i zarządem, rozmowy pracownicze, delegujące i dyscyplinujące, aż po oficjalne reprezentowanie firmy). Każda z tych aktywności wymaga od Ciebie innych umiejętności – jednak również każda z nich należy do kategorii wystąpień publicznych.

Kto pomoże Ci przygotować się do publicznej wypowiedzi?

Najłatwiejszą opcją jest skorzystanie ze szkolenia z autoprezentacji i wystąpień publicznych. Tutaj gama możliwości jest duża od wyboru otwartego szkolenia, aż po polecane przeze mnie indywidualne szkolenia z prezentacji. Możesz dojechać do wybranego miasta na szkolenie w grupie lub skorzystać z treningu przez skype lub poprosić trenera o dojazd do Twojej pracy lub domu. Oczywiście ostatnia opcja jest najbardziej komfortowa, zapewnia Ci maksymalne wykorzystanie czasu, dopasowanie do kontekstu Twojej wypowiedzi (rekrutacja, negocjacje, prezentacja produktowa, odczyt, sprzedaż), poufność (pracujesz 1:1) i możliwość dynamicznej zmiany programu szkolenia, jeżeli wymaga tego Twoja sytuacja (np. pojawia się konieczność stworzenia zupełnie nowej prezentacji dla zarządu).

Podsumowanie

Obecnie istnieje konieczność ciągłego doskonalenia umiejętności autoprezentacyjnych, gdyż w każdym momencie życia jesteśmy oceniani za to, jak się prezentujemy oraz jak i co mówimy. Z całą pewnością nie jest proste, aby przełamać dotychczasowe lęki i rozpocząć pracę, jednak nie warto czekać na sytuację, kiedy na jednej wypowiedzi będzie spoczywała istotna dla Ciebie sprawa (np. podwyżka lub nowa ciekawsza praca), a zabraknie Ci wiedzy jak się przygotować.

Napisz do mnie lub zadzwoń i umów się na bezpłatną diagnozę, dzięki której dopasujemy optymalny Trening!