„Autoprezentacja zwykłej kobiety” to cytat prosto z google. Jak się okazuje wiele kobiet sukcesu staje przed koniecznością wypowiedzenia się przed większą lub mniejszą publicznością i poszukuje informacji w Internecie , jak poradzić sobie z sytuacją.

Stresuje Cię sam fakt konieczności publicznego wystąpienia lub odbiorcy. Niezależnie od tego czy jest to wypowiedź przed szefostwem, kontrahentami, komisją rekrutacyjną czy innymi osobami pragniesz wypaść jak najlepiej. Zdarza się po prostu tak, że z natury jesteś nieśmiała i to stanowi barierę przed rozwinięciem skrzydeł. Poznaj kilka zasad które pomogą Ci przygotować się do kolejnych wystąpień i prezentacji.

Gonitwa myśli w głowie ? – skup się na tym co jest ważne!

Paradoksalnie nadmiar wiedzy u ludzi inteligentnych nie koniecznie musi pomagać w trakcie wystąpień. Jeżeli posiadasz za dużo informacji, to często nie wiesz co wybrać, bo wszystko jest według Ciebie ważne.

Zasada nr 1. Spójrz na temat oczami przyszłych słuchaczy i wybierz w pierwszej kolejności tylko te informacje, które są niezbędne do zrozumienia tematu i Twojego przesłania. Niech to będą informacje użyteczne dla słuchaczy.

Zapisz swoją wypowiedz i przeczytaj spokojnym tempem. Jeżeli przekroczyłaś czas, to nie tylko nie możesz dorzucić nic więcej, co powinnaś się zastanowić czy nie należy skondensować pewnych myśli. Lepszy jest jeden użyteczny, dobrze wytłumaczony przykład niż przeklikanie 5 slajdów przepełnionych tekstem.

Miesiąc strachu zamiast działania – nadaj wypowiedzi spójną strukturę!

Zasada nr 2. Uporządkuj zapisane informacje w logiczny ciąg.

Każda dobra wypowiedź ma wstęp, rozwinięcie i zakończenie. We wstępie zachęć ludzi aby chcieli obdarzyć Ciebie uwagą. Powiedz w skrócie czego dziś dowiedzą się użytecznego i jak skorzystają na tym w przyszłości.

W rozwinięciu opowiedz o temacie, podaj użyteczne przykłady, podziel się swoim doświadczeniem i obserwacjami. W ten sposób zbudujesz zaufanie, autorytet a ludzie docenią Twoje praktyczne umiejętności.

W zakończeniu podsumuj całość wypowiedzi. Przypomnij kluczowe wnioski i postaraj się aby ludzie poczuli głód wiedzy i chcieli dowiedzieć się od Ciebie więcej.

Zamiast marudzić weź się za trening!

Pomimo wcześniejszego przygotowania zacinasz się, tracisz wątek, rozpraszasz się. Możliwe, że najzwyczajniej w świecie odczuwasz strach. To zupełnie normalne, jednak tracisz na ten stan zbyt dużo czasu.

Zasada nr 3. Rozpocznij trening wypowiedzi.

Masz już wybrane informacje. Poświęciłaś czas na zebranie ciekawych przykładów. Ubrałaś to w prostą strukturę. Potrafisz zachęcić ludzi do słuchania Ciebie, ciekawie opowiadasz temat i potrafisz zakończyć dobrym podsumowaniem.

Stań przed lustrem i zacznij powtarzać, tak żeby po kilku powtórkach nie spoglądać już na materiały. Pamiętaj również o tzw. Kotwicach, czyli myślach po których przechodzisz do kolejnych części wypowiedzi. Jeżeli zagubisz się podczas z prezentacji, to każda z takich myśli pozwoli Ci na pójście dalej.

Dobrze jeżeli podczas treningu będziesz patrzyła przed siebie, Twoja sylwetka będzie wyprostowana. Bądź uśmiechnięta i pewna siebie!

Ciągle wizualizujesz porażkę?

Jakie widzisz przed sobą problemy stające na drodze do wymarzonego wizerunku? Pomimo swojej wiedzy, profesjonalizmowi i doświadczeniu często nadal myślisz o tym co Ci nie wyjdzie. Być może cierpisz na problem wielu innych kobiet – nadmierny perfekcjonizm? Także odpuść sobie 😊

Zasada  nr 4. Pamiętaj aby skupić się nad tym co zależy od Ciebie.

Nie zastanawiaj się nad tym za co zostaniesz skrytykowana, jak trudna będzie przeprawa podczas pytań. Przygotowałaś temat, masz wybrane najważniejsze informacje, znasz przykłady. Przetrenowałaś wszystko przed lustrem. Niezależnie od Twojego początkowego poziomu prezentacyjnego już go poprawiłaś a z każdym kolejnym wystąpieniem możesz osiągnąć jeszcze lepsze efekty.

Zamień swoje nieśmiałe marzenia w rzeczywistość. Czeka Cię ciężka praca, treningi oraz przełamywanie własnych ograniczeń jednak rezultaty są warte poświęcenia. Czasami kilka trafnych uwag, przemyślanych odpowiedzi i gestów może przynieść świetne efekty.

Jeżeli chcesz osiągnąć efekty szybciej i wdrożyć natychmiast powyższe uwagi skorzystaj z indywidualnego treningu ze mną. Zadzwoń i dowiedz się, jak przebiega osobiste szkolenie z autoprezentacji. 664 443 584

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości to korzystaj z bezpłatnej konsultacji telefonicznej!

664 443 584