Wiele osób twierdzi, że główną przeszkodą w korzystaniu ze szkoleń jest ich wysoka cena. Można podać tysiące argumentów, które na zasadzie porównania pokazują, iż takie przekonanie łatwo obalić. Równocześnie trzeba jasno powiedzieć, że istnieją na rynku ciekawe produkty szkoleniowe lecz ich ceny są wręcz horendalne, kiedy za kilka zjazdów należy wyłożyć 15-30 tys. złotych. Jak zatem poradzić sobie, kiedy nie możemy pozwolić sobie na duże wydatki związane z zakupem szkoleń?

Dlaczego szukam taniego szkolenia?

Oczywiście niechęć do wydania pieniędzy jest zrozumiała zwłaszcza jeśli mówimy o regionach Polski, gdzie dochody nadal są bardzo małe. W takim wypadku często towarzyszy nam motywacja do wypróbowania danego produktu przed zakupem jego pełnej, często dużo droższej wersji. Niejednokrotnie możliwość skorzystania z tańszego lub bezpłatnego szkolenia to wspaniała okazja do spotkania ludzi, wyrwania się z codziennej monotonii i zrobienia czegoś dla siebie. Dla wielu osób to również opcja zupełnie wystarczająca do zaspokojenia potrzeby samodoskonalenia. Rzecz jasna są między nami osoby, które uważają, iż nie warto wydawać pieniędzy na samodoskonalenie, szkolenie i trenowanie nowych umiejętności.

Jak szukać tanich spotkań?

Szukaj konferencji, wykładów i spotkań tematycznych. Od czasu do czasu zdarza się, że współpracując z różnymi organizacjami zgadzam się na wykłady pokazowe dla większej ilości osób. To świetna okazja, żeby spotkać dobrego trenera nie wydając na to wiele pieniędzy a nawet zupełnie za darmo.

Podobne inicjatywy tematyczne tworzą różnego rodzaju fundacje, stowarzyszenia lub inne grupy zajmujące się działalnością prospołeczną. Wystarczy poszukać w swoich okolicach prężnych społeczników, którzy oferują otwarte spotkania, szkolenia i sesje.

Inną opcją jest korzystanie z bezpłatnych spotkań promujących oferty. Część coachów i trenerów oferuje bezpłatne sesje zerowe, kiedy istnieje możliwość osobistego spotkania, uzyskania użytecznej wiedzy a nawet skorzystania z mikro sesji coachingowej czy szkolenia.

Kolejną szansą są powiększające się zasoby internetowe. Coraz częściej szkoleniowcy tworzą darmowe webinaria, proponują interesujące materiały po zapisaniu się do newslettera czy zamieszczają ciekawe wpisy na swoich stronach internetowych, facebooku itd.

Co zyskuję dzięki tanim kursom?

Po pierwsze wydajesz mniej pieniędzy. Wartością dodaną jest możliwość wypróbowania oferty, spotkania z różnymi szkoleniowcami, poznania jakości i stylu prowadzących. Niewątpliwym atutem jest uzyskanie potencjalnie interesującej wiedzy czy nowych umiejętności. Zdarza się również, że w trakcie spotkań pokazowych lub tańszych wykładów w dużych grupach możesz skorzystać ze specjalnych ofert lub nawet wygrać udział w szkoleniu. Ważna jest również korzyść networkingowa polegająca na możliwości spotkania wielu wspaniałych ludzi.

Co Cię powstrzymuje?

Jednak kluczowym elementem jest chęć zainwestowania własnego czasu w poszukiwania, śledzenie terminów i dojazd na interesujące nas wydarzenia. Zdobycie nowej wiedzy, umiejętności czy cennych kontaktów zawsze wymaga powzięcia pewnego wysiłku i nie każdy z nas posiada tego potrzebę, świadomość własnych braków  i chęć pracy nad sobą.

Bezpłatne oferty to ciekawa gratka – płatne propozycje najczęściej odnajdują nas same 🙂

Drugi etap to już nasza motywacja do zainwestowania własnych pieniędzy w pogłębienie otrzymanej wiedzy i pracę nad rozwojem konkretnych kompetencji. Jak to w życiu bywa, jedni powiedzą że nie mają pieniędzy, że brakuje czasu, a inni wykorzystają każdy moment aby dbać o własny rozwój nie rujnując przy tym własnego budżetu.

Dlatego warto podejść do tematu tanich i bezpłatnych szkoleń z różnych punktów widzenia i wybrać dla siebie najlepszą propozycję, która zaoszczędzi nasze pieniądze a z drugiej strony pozwoli na późniejsze trafne decyzje co do standardowych ofert lub poważniejszych inwestycji szkoleniowych.